Od pierwszego dnia lutego 2018 roku, na odcinku od Opola do Bierdzan, wprowadzany będzie ruch wahadłowy. Taka zmiana organizacji ruchu jest rezultatem prac budowlanych prowadzonych na drodze między miejscowościami Jełowa i Bierdzan. Rozbudowa obejmuje 11-kilometrowy odcinek drogi krajowej numer 45.

Jak informuje Agata Andruszewska, rzeczniczka prasowa opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zmiany w ruchu są konieczne z powodu konieczności zajęcia jednego z pasów ruchu przez ekipę budowlaną. Wykonawca planuje frezowanie nawierzchni dróg.

Ruch wahadłowy na trasie Opole-Kluczbork wymagać będzie ręcznego kierowania. Za tę część prac odpowiadają wyspecjalizowani pracownicy firmy wykonawczej – zapewnia rzeczniczka.

Na chwilę obecną, czas trwania takiej organizacji ruchu nie został precyzyjnie określony przez GDDKiA w Opolu. Jest jednak pewne, że stopniowo kierowcy muszą liczyć się z kolejnymi utrudnieniami. W ramach rozbudowy drogi krajowej nr 45 planowane jest utworzenie czterech nowych rond na skrzyżowaniach: z drogą wojewódzką nr 461 w Jełowej, z ulicą Wolności w Jełowej, z drogą wojewódzką nr 463 w Bierdzanach oraz z drogą wojewódzką nr 494 prowadzącą do Olesna.

Projekt przewiduje także budowę nowych przystanków autobusowych oraz ścieżek dla pieszych i rowerzystów. Zakończenie wszystkich prac zaplanowano na przyszły rok. Szacowany koszt całej inwestycji to 106 milionów złotych.