Niepokojące wiadomości napłynęły do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kluczborku w sobotę, 9 grudnia, dokładnie o godzinie 21:53. Dotyczyły one gwałtownego pożaru, który wybuchł w domu jednorodzinnym zlokalizowanym we Wierzchach.

Gdy na miejscu pojawił się pierwszy skład ratowniczy, stwierdzono, że płomienie obejmują już większą część budynku. Na szczęście, wszyscy mieszkańcy zdążyli bezpiecznie opuścić swoje domostwo jeszcze przed przybyciem Jednostki Ochrony Przeciwpożarowej. Nikt z nich nie odniósł żadnych obrażeń.

Ze względu na długotrwałe operacje gaśnicze, o godzinie 4:00 rano została przeprowadzona wymiana zmęczonych strażaków. Każdego z nich cechowała niezwykła determinacja i odwaga – ogień gasili za pomocą czterech prądów wody w natarciu.

Aktualnie trwa proces ustalania okoliczności i przyczyn tej tragicznej sytuacji. W sumie, w akcji udział wzięły 13 zastępów straży pożarnej. Pomoc przychodziła z różnych jednostek, w tym JRG Kluczbork, OSP Wierzchy, OSP Gierałcice, OSP Wąsice, OSP Wołczyn, OSP Skałągi, OSP Szum. Na miejscu była również policja.