Do sprytnej kradzieży doszło w Opolu za pośrednictwem internetu. 25-letni mężczyzna szukał dobrej oferty na zakup używanej koparki. Udało mu się znaleźć ofertę, która była korzystna, a zarazem wzbudzała zaufanie, gdyż pochodziła od znanego w mieście przedsiębiorstwa. Wszystko szło gładko aż do momentu odbioru koparki od sprzedawcy.

Stracił 100 tysięcy przez internetowego oszusta

Młody rolnik z Opola nie był głupi i doskonale zdawał sobie sprawę, że w przypadku internetowych transakcji należy zachować szczególną ostrożność. Niestety, złodzieje rozwijają swoje złodziejskie umiejętności i wiedzą, jak podejść nieufne osoby. Tak było również w przypadku 25-latka, który podczas weryfikowania oferty sprawdził nawet numer seryjny koparki. Wszystko było legalne, a kontakt ze sprzedawcą był wręcz doskonały!

25-latek postanowił domknąć transakcję i już bez zastanowienia przelał całą kwotę na konto sprzedawcy. W zamian otrzymał dane o dacie i miejscu odbioru drogiego sprzętu. Jakie było zdziwienie młodego kupca, kiedy w firmie, w której miał odebrać koparkę, nikt nie słyszał o takiej transakcji. W efekcie mężczyzna nie miał ani koparki, ani pieniędzy. Natychmiast zgłosił sprawę na policję. Trwają poszukiwania oszusta.

Niebezpieczeństwa związane z zakupami w sieci

Domyślamy się, że poszkodowany 25-latek dokonał transakcji poza serwisem ogłoszeniowym. W takim przypadku serwis nie bierze odpowiedzialności za towar i nikt nie jest w stanie pomóc osobie, która miała to nieszczęście, by ubić interes z oszustem. Jeśli więc umawiasz się z kimś na zakup produktu przez Facebook lub ogłoszenie w serwisie informacyjnym, nigdy nie płac za towar, dopóki go fizycznie nie zobaczysz.

Z kolei drogich sprzętów, których nie jesteś w stanie odebrać osobiście, nie ma sensu kupować przez niezweryfikowane serwisy ogłoszeniowe. To logiczne, że sprzedawca nie wyśle produktu przed otrzymaniem zapłaty, jednak w przypadku takich portali jak Allegro, pieniądze są przechowywane na koncie Allegro, dopóki nie otrzymasz towaru. W tym przypadku ryzyko oszustwa jest więc znacznie mniejsze.