Nie jest tajemnicą, że nauka w polskich szkołach to głównie teoria, często zbyt zawiła i nudna dla uczniów, zwłaszcza tych z młodszych klas. Dyrekcja Administracji Oświaty w Kluczborku postanowiła to zmienić i zorganizować swoim uczniom tak zwane laboratoria przyszłości.

7 szkół w Kluczborku z nowoczesnym sprzętem

Ministerstwo Edukacji i Nauki pozytywnie rozpatrzyło wnioski Dyrekcji Administracji i Oświaty w Kluczborku. W związku z tym aż 7 szkół podstawowych w mieście otrzyma dofinansowanie. Miasto dostanie w sumie 760 tysięcy złotych na zrealizowanie inwestycji.

Każda ze szkół otrzyma sprzęt dostosowany do potrzeb danej placówki. Wśród projektów znalazła się między innymi sala fotograficzna i sala robotyczna, Jeśli zaś chodzi o sprzęty, uczniowie będą mieli do swojej dyspozycji szerokie zaplecze techniczne. Do ciekawych sprzętów możemy zaliczyć na przykład drukarki 3D, czy przedmioty z działu mikroelektroniki.

Szkoły muszą się jednak spieszyć, bo większość pieniędzy z dofinansowania trzeba wydać jeszcze w tym roku. Obecnie trwa kończenie niezbędnej dokumentacji, która jest podstawą do rozpoczęcia inwestycji. Ten pośpiech może się jednak opłacić, gdyż uczniowie szybciej otrzymają dostęp do ciekawych zajęć.

Czy można liczyć na faktyczne wykorzystanie szkolnych laboratoriów przyszłości?

Żeby nie było tak kolorowo, musimy wspomnieć o podstawie programowej, w której zabaw z reguły nie ma. Nauczyciele każdego roku drżą na myśl o konieczności zrealizowania obszernego materiału i jednocześnie dostosowania tempa pracy do możliwości uczniów. Teraz wszystko jest dodatkowo utrudnione przez pandemię koronawirusa.

Pozostaje więc pytanie, czy laboratoria przyszłości w Kluczborku faktycznie staną się stałym elementem zajęć? Nauczyciele z pewnością będą się starać, by od czasu do czasu umożliwić dzieciom zabawę z udziałem sprzętu. Aby jednak wszystkie zajęcia były tak samo ciekawe potrzeba jeszcze wiele lat i modernizacji. Mimo tego trzeba przyznać, że szkoły w Kluczborku są na dobrej drodze.