Polskie media zdominował temat podwyżek, w tym za energię elektryczną. Polacy z niepokojem oczekują na nowe rachunki za prąd, a niektóre serwisy internetowe zrobiły wręcz serie z rachunkami grozy. My postanowiliśmy pochylić się nieco nad kwestią oszczędzania i wpływu posiadanego sprzętu na wysokość rachunków.

Eko zabiegi producentów sprzętu AGD

Zapewne zauważyliście, że w reklamach telewizyjnych i w opisach różnego rodzaju produktów w sklepach coraz częściej pojawia się słowo eko. Problemy związane ze zniszczeniem Ziemi są jak najbardziej prawdziwe, jednak producenci robią naprawdę niewiele, by ten proces powstrzymać. Zamiast tego zmieniają narrację reklam. Coś, co dawniej było po prostu komfortowe, dzisiaj zostanie nazwane również eko. Czy faktycznie nowoczesny sprzęt AGD jest bardziej ekologiczny?

Najwięcej kontrowersji wzbudzają lodówki, które obecnie mają zużywać znacznie mniej prądu niż te sprzed kilku, kilkunastu lat. Jak się okazuje, to niekoniecznie prawda. Nie warto zatem wydawać większej ilości pieniędzy na eko lodówkę, która w praktyce będzie żarła tyle samo prądu co tańszy model.

Przy oszczędzaniu (dotyczy to nie tylko prądu), warto uważać na zabiegi marketingowe sklepów. Dla przykładu kupowanie ekologicznych żarówek zamiast starych to dodatkowy koszt, który się niekoniecznie zwróci. To tak samo, jak wyrzucanie wszystkich reklamówek z domu, by kupić super drogie ekologiczne siatki. Ani to ekologiczne, ani tanie.

Zmywarka? Jak najbardziej!

Sprzęty, które faktycznie mogą coś realnie zmienić w zużywaniu naszych zasobów, to między innymi zmywarka i pralka. Oczywiście nie warto kupować nowego sprzętu AGD, kiedy mamy działający w domu, żeby była jasność.

Nowoczesne pralki pozwalają dostosować długość prania i stopień zużycia wody. Tryb codzienny pozwala zaoszczędzić i energię elektryczną i wodę. Znaczne ilości wody. Tak samo jest ze zmywarką. Mało ludzi zdaje sobie sprawę, ile wody marnuje się podczas ręcznego mycia naczyń. A jeśli ogrzewasz wodę piecem elektrycznym, to tracisz również prąd. Zmywarka zmniejsza zużycie wody o ponad 80%, a prądu o ponad 60%!

Na koniec warto wspomnieć o rozsądnym korzystaniu z elektroniki w domu. Nie korzystasz: odłącz od prądu. W przypadku okropnie wysokich rachunków za energię dobrze jest również zrobić przegląd instalacji i licznika.