Kluczbork wzorem innych miast także postanowił zachęcić studentów kierunków medycznych do podejmowania w przyszłości pracy w lokalnych szpitalach. W jaki sposób? Studenci otrzymają korzystne stypendia.

Przyszli lekarze i pielęgniarki ze stypendium

W Kluczborku uroczyście wręczono pierwszą ratę stypendium siedmiu osobom. Wśród nich jest trzech przyszłych lekarzy i cztery pielęgniarki. Studenci medycyny będą otrzymywać 2000 zł miesięcznie, a studenci ratownictwa medycznego i pielęgniarstwa od 1000 do 1200 zł.

Stypendium z pewnością pozwoli studentom nie martwić się o byt i spokojnie ukończyć ostatnie, najtrudniejsze lata studiów. Taka pomoc naprawdę wiele ułatwia, zwłaszcza przy studiach medycznych, które są bardzo angażujące: wymagają długiej nauki i praktyki.

Pozostaje pytanie, czy stypendium wystarczy, by rozwiązać problemy z kadrą medyczną w powiatowych szpitalach w Polsce? Na pewno nie zaszkodzi. Trudno się dziwić gminom, które szukają sposobów na zachęcenie lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych do pracy. W samym tylko Kluczborku trzeba było zamknąć oddział ginekologiczny i położniczy, a oddział wewnętrzny nie działał przez wiele miesięcy. Podobny kryzys jest obecny w szpitalach w całej Polsce.

Jeśli nie zwalczymy kryzysu, w przyszłości sytuacja w szpitalach będzie jeszcze gorsza, a przecież ludzie nie zrobią sobie przerwy od chorowania.

Stypendium dla studentów kierunków medycznych: jest jeden warunek

Studenci z Kluczborka, którzy zgłosili się do programu stypendialnego, zgodzili się spełnić jeden warunek. Po ukończeniu studiów pójdą pracować do szpitala powiatowego w Kluczborku. Tym sposobem miasto zapewniło sobie przyszłych specjalistów, przynajmniej na pewien czas. Stypendyści są zobowiązani do przepracowania tylu miesięcy, przez ile pobierali stypendium.

Kluczborskie zasady są o wiele korzystniejsze niż w innych miastach. W niektórych miejscowościach studenci pobierający stypendium są zobowiązani do przepracowania od 4 do 7 lat w lokalnych szpitalach. Stypendium w Kluczborku jest również wyższe od stypendium w innych miastach w kraju.