Trwa aktualnie na drogach policyjna akcja „Bezpieczny powrót do szkoły”. Policjanci przez cały wrzesień kontrolują tereny położone przy szkołach. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa dzieci, które wróciły po długiej przerwie do szkół.

W akcję „Bezpieczna droga do szkoły” zaangażowali się policjanci drogówki, wydziału prewencji oraz dzielnicowi. Szczególnej uwadze mają podlegać wykroczenia prowadzące do nadużyć na linii kierujący-pieszy. Wszystkim zależy na bezpieczeństwu dzieci. Szczególnie istotne jest dopilnowanie przekroczeń w momencie drogi uczniów rano do szkoły oraz po południu, podczas powrotów do domów.

Policjanci będą zwracali uwagę na bezpieczne przechodzenie przez przejścia dla pieszych oraz sprawdzenie, czy kierowcy na pewno udzielają pierwszeństwa pieszym na pasach. Warto zaznaczyć, że równie ważne jest przewożenie dzieci w bezpiecznych warunkach. Fotelik samochodowy, pasy – na to warto zwrócić uwagę przewożąc dziecko samochodem.

Również funkcjonariusze sprawdzili stan dróg przed powrotem dzieci do szkół. Policjanci z ruchu drogowego sprawdzili stan urządzeń ostrzegawczych oraz oznakowania na drogach. Wzywali zarządców dróg do usunięci stwierdzonych nieprawidłowości.

Istotnym elementem działalności policji są działania prewencyjne i profilaktyczne skierowane do uczniów, szczególnie najmłodszych, którzy dopiero stają się uczestnikami ruchu. Dlatego też szkoły prowadzą specjalne lekcje ze sposobu zachowania na drodze do i ze szkoły. Warto pracować nad nawykami dzieci, jak choćby właściwy, odblaskowy ubiór zwiększający widoczność, czy sprawdzeniu czy nie nadjeżdża pojazd.

Dlatego dbajmy o bezpieczeństwo naszych dzieci!