Ziemia Kluczborska jest niezwykle urokliwym terenem dla turystów, którzy szukają ciszy i odmiany od zatłoczonych miast.

Północno-wschodnia część Opolszczyzny wita nas bogactwem przyrody – liczne lasy, rzeki, łąki i stawy stanowią świetną bazę wypadową do agro- i ekoturystyki. Możliwe jest zwiedzanie tras wiodących przez rezerwaty przyrody. Nie trudno wpaść wówczas na leśne zwierzęta, taki jak dziki, sarny, jelenie czy lisy. Łatwo też natknąć się na zbieraczy grzybów, gdyż tych nie brakuje w pobliskich lasach.

Trasy wiodące przez rezerwaty przyrody to m.in.:

  • rezerwat przyrody w Szumiradzie,
  • rezerwat przyrody w Bażanach,
  • aleja dębów ponad 300 letnich na trasie Piec – Nowa Bogacica.

Jeśli jesteśmy zainteresowani długimi spacerami wzdłuż rzeki Stobrawy, warto wybrać się do miejscowości Bąków. Funkcjonuje tam Ośrodek Turystyczno-Wypoczynkowy, gdzie można wypożyczyć kajaki  inny sprzęt pływający albo wykorzystać bazę sportową obiektu – boiska do koszykówki i siatkówki, kort tenisowy.

Z kolei jeśli interesują nas historyczne zabytki, nierzadko pochodzące ze średniowiecza, warto zawitać do Kluczborka. Jest tam zlokalizowany kościół ewangelicki p.w. Zbawiciela z czternastego wieku. Również Byczyna ma do zaoferowania podobne atrakcje. Choćby mury obronne, fragmenty fosy czy kaplica cmentarna św. Jadwigi. Dlatego na terenie całego regionu zachowało się wiele drewnianych kościółków, głównie ewangelicznych.

Jednym z symboli regionu jest miód – niezwykle aromatyczny i gęsty, którego turyści mogą spróbować odwiedzając licznych pszczelarzy. Pszczelarstwo posiada tutaj długą historię. Ponadto znany z historii jest choćby ksiądz Jan Dzierżon, jeden z najsławniejszych polskich pszczelarzy. Turyści mogą spróbować lokalnych miodów, miodów pitnych czy miodowników.

Po więcej informacji warto zgłosić się do działającej od 2002 roku Kluczborskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.