Nowa infrastruktura drogowa w postaci obwodnicy Olesna, jako część drogi ekspresowej S11, została niedawno udostępniona do korzystania. Jest to dopiero jedna z wielu inwestycji, jakie planuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) na tej trasie. W najbliższym czasie GDDKiA ma zamiar ogłosić przetargi na budowę nowych odcinków drogi ekspresowej S11, które mają prowadzić przez powiat kluczborski aż do miejscowości Kępno.

Kolejny etap budowy to realizacja 46 km odcinka między Kępnem a początkiem obwodnicy Olesna. Prace podzielono na trzy sekcje: od Kępna do Siemianic (12,5 km), od Siemianic do Gotartowa (22,8 km) oraz od Gotartowa do początku obwodnicy Olesna (10,5 km). Jak informuje Agata Andruszewska z opolskiego oddziału GDDKiA, jeszcze w bieżącym roku mają zostać ogłoszone przetargi na realizację tych zadań. Każdy z odcinków będzie przedmiotem osobnego przetargu.

Pierwsza część trasy znajdować się będzie w województwie wielkopolskim i połączy się z obwodnicą Kępna, która została oddana do użytku w sierpniu 2021 r. Planowany jest również odcinek o długości prawie 3 km na terenie województwa łódzkiego.

Najdłuższy fragment drogi, liczący 31 km, przejdzie przez Opolszczyznę obejmując gminy Byczyna, Kluczbork i Lasowice Wielkie. Koniec tej sekcji skojarzy się z nowo otwartą obwodnicą Olesna.

W ramach budowy prawie 46-kilometrowego odcinka S11 przewidziane jest utworzenie czterech węzłów drogowych: Siemianice, Byczyna, Kluczbork Północ i Kluczbork Południe.