Zaledwie dwa dni temu w gminie Kluczbork doszło do wypadku z udziałem motocyklisty. To jedno z wielu podobnych zdarzeń, do których dochodzi w całej Polsce od początku sezonu. Przypominamy zasady bezpiecznej jazdy na motorze.

Zdrowie i życie są ważniejsze od skoków adrenaliny

Kask ochronny spełniający odpowiednie normy bezpieczeństwa to podstawa bezpiecznej jazdy. Dodatkowo zaleca się noszenie ochronnej odzieży, takiej jak kurtka, spodnie, rękawice i buty motocyklowe. Zawsze przestrzegaj przepisów drogowych, zarówno dotyczących prędkości, sygnalizacji świetlnej, jak i innych zasad ruchu drogowego.

Dbaj o regularne serwisowanie motocykla. Sprawdzaj opony, hamulce, oświetlenie i inne elementy przed każdą jazdą. Upewnij się, że motocykl jest w pełni sprawny i bezpieczny do użytku. Podczas jazdy bądź świadomy otoczenia i przewiduj działania innych uczestników ruchu drogowego. Obserwuj drogę, lusterka i inne pojazdy wokół siebie. Unikaj stref martwego punktu i zachowaj odpowiednią odległość od innych pojazdów. Dostosuj prędkość do warunków drogowych, ograniczeń prędkości i swoich umiejętności.

Zawsze używaj kierunkowskazów, aby sygnalizować swoje zamiary innym użytkownikom drogi. Nigdy nie prowadź motoru pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych substancji odurzających. Alkohol i narkotyki zmniejszają zdolności poznawcze i reakcje, co stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze.