Cukier jest substancją szkodliwą i uzależniającą, a jednocześnie całkowicie powszechną. Trudno wyobrazić sobie życie bez odrobiny słodyczy, a słodycze w większości nie są zdrowe. Oprócz cukru zawierają też tłuszcz palmowy. W związku z tym uważa się, że czekolada jest takim mniejszym złem. Można również spotkać się z opiniami, że czekolada jest zupełnie zdrowa. Jak jest naprawdę?

Czekolada czekoladzie nierówna

Półki w sklepach uginają się od rozmaitych czekolad i naprawdę ciężko jest się oprzeć tym wspaniałościom. O jakości czekolady decyduje zawartość kakao. Im więcej kakao, tym lepiej. Warto również zwrócić uwagę na ilość cukru w tabliczce oraz obecność tłuszczu palmowego. Produkty z tłuszczem palmowym powinny być skrzętnie ignorowane. Tak samo, jak wyroby czekoladopodobne. Jeżeli od czasu do czasu sięgamy po czekoladę dobrej jakości, nic złego nam się nie stanie. Z drugiej strony nie można oczekiwać, że mleczna czekolada, poza poprawieniem nastroju, przyniesie jakieś korzyści zdrowotne. Inaczej jest w przypadku czekolady gorzkiej.

Zalety gorzkiej czekolady

Gorzka czekolada jest smaczna, ale wiele osób mimo wszystko woli słodką mleczną czekoladę, bez nutki goryczy. Tymczasem to właśnie gorzka czekolada jest uważana za zdrową. Niewielkie ilości gorzkiej czekolady korzystnie wpływają na trawienie i ciśnienie krwi. Wspiera również w walce z cukrzycą i insulinoopornością. Oczywiście nie chodzi o to, by się gorzką czekoladą objadać, ale warto zastąpić nią inne słodycze. Tym sposobem można pomóc sobie w osiąganiu wymarzonej sylwetki i utrzymaniu zdrowia. Gorzka czekolada ma mnóstwo witamin, między innymi witaminy z grupy B, do tego błonnik, kwas oleinowy i składniki mineralne. To oznacza, że można spożywać ją bez obaw!