Sezon na grzybobranie ruszył pełną parą. Ten rok jest wyjątkowy, ponieważ w lasach jest nie tylko mnóstwo grzybiarzy, ale również grzybów. Region Opolszczyzny także obrodził w grzyby, co zachęca do spacerów coraz więcej osób. Na odwiedziny grzybiarzy narzekają natomiast pilarze i leśniczowie, wskazując, że wiele osób nie potrafi przestrzegać zasad kultury i bezpieczeństwa w lesie.

W pogoni za grzybami można zgubić zdrowy rozsądek?

Sezon grzybowy jest wspaniałym czasem dla grzybiarzy i niezwykle problematycznym czasem dla pilarzy. W miejscach, gdzie prowadzona jest wycinka drzew, często pojawiają się nieodpowiedzialne osoby. W pogoni za grzybami zapominają o własnym bezpieczeństwie. Pilarze wspominają, że niektóre osoby podchodzą pod drzewa, które są właśnie ścinane. Nie pomagają tablice ostrzegawcze i upomnienia. A przecież nie chodzi nawet o to, by komuś nie przeszkadzać w pracy. Chodzi o ludzkie życie i zdrowie. Tymczasem niektórzy pojawiają się w miejscach wycinki także z dziećmi, co kilka dni temu skończyło się bardzo źle dla 13-latka, któremu bele drewna przygniotły nogę. Chłopiec leciał do szpitala śmigłowcem LPR.

Bądź grzybiarzem szanującym las

Wielu grzybiarzy traktuje las wyłącznie jako źródło grzybów, zapominając, że zniszczony las grzybów nie będzie mógł zaoferować. Osoby zbierające grzyby bardzo często pozostawiają po sobie śmieci, nie myśląc o dobru żyjących w lesie zwierząt. Mamy nadzieję, że grzybiarzy szanujących las jest mimo wszystko więcej. To w końcu żaden wysiłek, a grzybów dla wprawnych grzybiarzy z pewnością nie zabraknie. Czysty las z pewnością docenią także spacerowicze, którzy leśny savoir-vivre również powinni mieć opanowany do perfekcji.

Sprawdź: https://www.newsinfo.pl/sezon-na-grzyby-rozpoczety-sprawdz-czego-nie-wolno-robic-w-lesie/.