Zaburzony rytm snu, problemy z bezsennością i senność w ciągu dnia stają się powszechnym problemem wśród dzieci i dorosłych. Niektórzy dowodzą, że wpływ na zaburzenia rytmu snu ma światło niebieskie emitowane przez telefony komórkowe i telefony. Inni dodają do tego hałas i pole elektromagnetyczne wytwarzane przez wyżej wymienione sprzęty. Jak się okazuje, coś w tym może być.

To nie teoria spiskowa, a rzeczywistość

Wpływ elektroniki na jakość snu można wytłumaczyć w prosty sposób i niekoniecznie trzeba powoływać się na światło niebieskie czy pola elektromagnetyczne. Najnowsze badania pokazały jednak, że te ostatnie czynniki także zaburzają jakość snu, nawet jeśli nie mamy problemów z zasypianiem. Wszystko przez to, że pobudzony mózg nie przechodzi w określone fazy snu, co wpływa na obniżenie jakości snu. W czasie, gdy mózg powinien pracować na wolniejszych obrotach, wciąż jest pobudzony i zupełnie nie odpoczywa.

Jeśli zaś chodzi o kłopoty z zasypianiem, mogą być one spowodowane właśnie oglądaniem telewizji, filmików  w sieci lub graniem w gry. To wszystko łączy się w jedną przyczynę zaburzeń snu: nadmierne pobudzenie mózgu.

Jak zadbać o lepszą higienę snu?

Jeśli dokucza Ci bezsenność i każdego wieczora męczysz się przed zaśnięciem, a rano wstajesz w towarzystwie tragicznego samopoczucia, czas coś zmienić w swojej codzienności. Przede wszystkim na godzinę przed snem, lub nawet dłużej, odpuścić sobie siedzenie na telefonie i oglądanie telewizji. Zamiast tego warto spędzić czas z bliskimi, czy poświęcić się czytaniu książek. Można również spożytkować ten czas na relaksującą kąpiel lub gimnastykę. Właściciele psów mogą zabrać wtedy pupila na krótki spacer. To wszystko z pewnością ułatwi Wam zasypianie i wchodzenie w określone fazy snu bez przeszkód. Dzięki temu rano obudzicie się wypoczęci!

Na zaburzenia snu pomocne są również ziołowe herbatki i zdrowa dieta. Mówi się również, że na 2 godziny przed snem nie powinno się już jeść. Nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować dostosować się do tych wskazówek i cieszyć się korzyściami.