Produkowanie fałszywych pieniędzy i włączanie ich w obieg to czyn karalny, za który grozi parę ładnych lat więzienia. Jednak nie przeraziło to osób, które postanowiły użyć takich pieniędzy właśnie w Kluczborku. Do policjantów docierają wiadomości o podejrzeniach użytkowania fałszywych banknotów. Większość z nich posiada nominał 100-złotowy. Komenda Główna apeluje o zachowanie ostrożności i czujności.

Gdzie znaleziono fałszywki? I kto za to odpowiada?

Zawiadomienie o czterech fałszywych banknotach dotarło do policji prosto z instytucji bankowej. Nieprawidłowości zauważył jeden z pracowników banku. Niestety nie są nam jeszcze znane żadne szczegóły dotyczące sprawców, czy chociażby podejrzanych. Jedyne informacje, które zostały potwierdzone, to zabezpieczenie 4 banknotów 100- złotowych i wszczęcie dochodzenia przez policję.

Jak nie dać się oszukać? Po czym rozpoznać fałszywy banknot?  

Istnieje kilka punktów, dzięki którym od razu rozpoznasz, że banknot nie jest prawdziwy. Po pierwsze — te podrabiane nie posiadają znaków wodnych. Nie mają też specjalnych zabezpieczeń, które widać dopiero pod odpowiednim kątem i przy odpowiednim natężeniu światła. Prawdziwe banknoty są dodatkowo wzbogacone o pewne cechy, które wykonane są za pomocą specjalnej metody drukarskiej. Są one delikatnie wypukłe i mają specyficzną strukturę. Policja ostrzega, że tego typu banknotów może już być w okolicy więcej. Dlatego też należy być teraz szczególnie wyczulonym na wszelkie nieprawidłowości i podejrzenia.

Co należy zrobić w przypadku odnalezienia fałszywki?

Jeśli podejrzewasz, że banknot, który posiadasz może być fałszywy, to niezwłocznie skontaktują się komendą policji. Każda informacja jest cenna i może zaważyć o losach całej sprawy, a nawet pomóc ją rozwiązać. Im więcej informacji, tym szybciej osoby, które za odpowiadają wpadną w ręce policji. Dla osób, które fałszują pieniądze kodeks karny przewiduje od 5 do nawet 25 lat pozbawienia wolności. Natomiast za puszczenie ich w obieg rynkowy grozi kolejne 10 lat pozbawienia wolności.