W gminie Kluczbork znajdują się co najmniej 3 takie wsie, a w całym powiecie jest ich  4 razy więcej. Są to miejscowości, w których panuje motyw przewodni. Robi się to po to, aby promować życie na poszczególnych wsiach, a także pozyskiwać dodatkowe fundusze na rozwój miejscowości. Tego typu wioski zyskują możliwość zarobku i otrzymania dodatkowych pieniędzy z Unii Europejskiej. Takie miejsca znajdziemy w całej Polsce, a nawet ma świecie. 

W Polsce znajdziemy na przykład wioskę Chlebową, Czarów i Magii, Czerwonego Kapturka, a nawet wioskę Hobbitów, do której tłumnie zjeżdżają się fani filmowej serii. 

Jakie wioski tematyczne znajdują się w gminie Kluczbork?

W gminie Kluczbork takie wioski są trzy. Mamy wioskę Bąków (Truskawkowa Wioska), Maciejów (Miodowa Kraina) i Borkowice (Wioska Drewna). W każdej czeka na nas coś innego. Wszystkie te wioski łączą dwie rzecz — kreatywność i unikalność każdej z nich. Będąc w okolicy na pewno warto zajrzeć do każdej z nich.

Miodowa Kraina (Maciejów)

Jest to najchętniej odwiedzana przez turystów wioska w gminie Kluczbork. Mówi się również o niej — kraina miodem płynąca. Zaciszna miejscowość otoczona malowniczymi lasami i łąkami. Jest to raj dla miłośników miodu, w którym rodzai jest tyle, ile gwiazd na niebie. Ciekawą i niespotykaną atrakcją są apiinhalatory — trochę taka sauna, ale zamiast sauny jest ul, a zamiast pary są pszczoły. Przyjeżdżający tu turyści mogą dowiedzieć się, czym jest pszczelarstwo i poznać wszystkie jego tajniki. Wartą poznania ciekawostką jest to, że w Maciejowie jest największa liczba pszczół w Europie na jednego mieszkańca. 

Truskawkowa Wieś (Bąków)

Fascynująca historia, zabytkowe miejsca i ogromne pola pełne truskawek. Wszystko to oczywiście otoczone pięknymi krajobrazami. Wszystko tutaj jest truskawkowe. Możesz wybrać się na spacer po truskawkowych ścieżkach albo zakupić truskawkowe mydełka. Organizowane są tutaj także specjalne warsztaty, gry terenowe oraz inne gry i olimpiady.

Wioska Drewna (Borkowice)

Klimatyczna wieś otoczona obszernymi lasami. Od samego początku, jeszcze przed wymyśleniem wiosek z motywami, była to wioska drewna. Jest to zdecydowanie ogromne dziedzictwo tego miejsca. Dowiesz się tutaj wszystkiego o lasach, leśnictwie, drzewach oraz z drwalnictwem. Organizowane są tutaj warsztaty, gry, zabawy i inne zajęcia edukacyjno-artystyczne. Borkowice są idealnym miejscem dla ludzi, którzy pragną wypocząć od zgiełku i chaosu. Jest to również fantastyczne źródło wiedzy o leśnym życiu.