Poszukujesz miejsca, w którym odetchniesz od zgiełku, hałasu oraz będziesz mógł wypoczywać aktywnie? Sprawdź 2 powody, dla których warto wybrać właśnie Kluczbork. Jest to przepiękne miasteczko w województwie opolskim, które posiada wiele zabytków w rejestrze Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Miejscowość znana jest również jako polska stolica reggae, a do tego sprzyja sportowemu trybowi życia. 

Wypoczynek dla miłośników aktywności sportowej

Miasto Kluczbork oferuje wiele form aktywnego spędzania czasu. Cała gmina ma aż 114 kilometrów oznakowanych szlaków rowerowych przez najbardziej malownicze krajobrazy. Jeśli kochasz biegać, to miasto przygotowało dla Ciebie 3 trasy rekreacyjne, które biegną przez kluczborskie lasy. Pierwsza z nich ma długość jednego kilometra i jest w całości oświetlona. Dwie następne są już dużo dłuższe (5 km i 10 km) i ukazują pełnie zróżnicowania krajobrazu gminy Kluczbork.

Dodatkowo stosunkowo niedawno, bo 13 czerwca 2021 roku miasto otworzyło „Szlak miejski po zabytkach Kluczborka”. Kierując się nim możesz zobaczyć 10 najważniejszych zabytków miasta. Będzie to doskonały pomysł na popołudniowy spacer. Z kolei dla miłośników sportów wodnych obowiązkowy jest wypad nad zbiornik retencyjny, który stworzono na rzece Stobrawa pod Kluczborkiem. Możesz wynająć tam łodzie, kajaki, rowery wodne, a także deski windsurfingowe i kilka innych rzeczy. Organizowane są również całe spływy kajakowe z przewodnikami. 

W pobliżu znajduje się także ośrodek jeździecki oraz Ośrodek Hipoterapii i Rekreacji Konnej. Możesz nauczyć się jeździć albo podziwiać z końskiego grzbietu kluczborskie walory przyrodnicze. Wisienką na torcie jest Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kluczborku, który udostępnia halę sportową, krytą pływalnię, kąpielisko, a nawet cały kampus sportowy. W kampusie znajduje się internat, kolejna hala, stadion miejski i piłkarsko-lekkoatletyczny, kilka boisk różnego rodzaju oraz kort tenisowy. 

Miasto z bogatą przeszłością

Po pierwsze — obszerne Muzeum im Jana Dzierżona w Kluczborku, w którym odbędziesz podróż w czasie i poznasz historię oraz dawne tradycje tutejszej ludności. Dowiesz się też, dlaczego Kluczbork jest miastem, które opływa miodem.  

Kluczbork to urocze miasteczko, w którym zachowało się wiele budynków opowiadających historię i oddających klimat przeszłości. Miejscowość tą założył zakon krzyżacki w XIII wieku, a do zobaczenia i zwiedzenia jest naprawdę wiele. Co warto obejrzeć?

  • Kluczborski Rynek
  • Staw Kościuszki
  • Zabytkowy Kościół Chrystusa Zbawiciela 
  • Kluczborski Ratusz
  • Baszta i brama Krakowska
  • Park miejski

Aura tego miasta jest naprawdę intrygująca — zalążek krzyżackiej historii poprzeplatany z coraz większym postępem rozwoju, otulony pięknymi krajobrazami. Jest to świetne miejsce dla ludzi, którzy nie przepadają za tłumami i cenią sobie spokój, ale jednocześnie pragną mieć możliwość spędzania czasu na przeróżne sposoby. Będąc w tych regionach warto zainteresować się również ponad dziesięcioma różnymi wioskami tematycznymi. Jest to na przykład Maciejów (Wioska Miodowa), Borkowice (Wioska Drewna), Bąków (Truskawkowa Wieś), Jasienie (Bajkowa Wieś) i wiele innych, które rozsiane są po całym powiecie.