W ostatnich dniach Leszek Krzyżanowski wraz z harcerzami Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej z Kluczborka zorganizowali rekonstrukcję historyczną wydarzeń z 1921 roku. Wówczas w Kluczborku stacjonowały wojska Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej. Rekonstrukcja została uwieczniona przez fotografa Łukasza Turka, Foto-Luk.

Celem przeprowadzenia rekonstrukcji było uświadomienie młodzieży, jak duże znaczenie dla ich historii miał plebiscyt sprzed 100 lat. Wówczas to mieszkańcy Śląska zadecydowali, czy chcą należeć do Polski, czy do Niemiec. Plebiscyt miał miejsce krótko po zamordowaniu przez Niemców proboszcza Starego Olesna, księdza Franciszka Marxa. Panował ogólny terror i przerażenie.

Aby umożliwić przeprowadzenie plebiscytu, na teren Kluczborka wkroczyły wojska francuskie. Istotnie doprowadziło to do opuszczenia miasta przez niemieckie wojsko i administrację. W Opolu wsparcia udzielał pułk Szkotów z armii brytyjskiej.

Podczas rekonstrukcji harcerze ubrani byli w stylizowane mundury armii francuskiej oraz szkockie kilty. Młodzież odwiedziła również grób działacza i powstańca Henryka Dubiela. Pochowano go na cmentarzu komunalnym w Kluczborku.

Rekonstruowany plebiscyt odbył się 20 marca 1921 roku. Oddział francuskiego wojska wkroczył do Kluczborka 6 lutego 1921 roku, by nadzorować przebieg plebiscytu i spokój. Jednak wojna propagandowa trwała w najlepsze. W starciu brały udział gazety – Gazeta Kluczborska „Kreuzburger Zeitung” przejęta przez Polaków oraz niemieckie Wieści Kluczborskie „Kreuzburger Nachrichten”.

Frekwencja podczas plebiscytu była ogromna – ponad 97,5% osób uprawnionych zagłosowało. Miażdżącą przewagą wygrali Niemcy. 95,8% ludności głosującej wybrało Niemcy. Ponadto najwięcej zwolenników tej opcji było w miastach: 96,3% Kluczbork, 97,3% Byczyna i 98,8% Wołczyn. Dlatego w wioskach więcej głosów głosowało za przystąpieniem do Polski, jednak i tak wygrywała opcja niemiecka. Za Polską głosowali głownie w: Brzezinkach (35,7%), Czaplach Starych (26,9%) oraz Kujakowicach Dolnych (22,9%).