Dziś, 8 maja, czyli środa, jest drugim dniem egzaminów maturalnych. Młodzież stawia czoła matematyce, zwanym nie bez powodu królową nauk. Stres związany z tym egzaminem jest odczuwalnie większy niż dotyczący testu z języka polskiego.

W Zespole Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kluczborku, powszechnie znanym jako „Ekonomik”, do walki z matematyką stanęło tego roku 28 uczniów.

Egzamin pisemny z języka polskiego, który odbył się wczoraj, cieszył się dużym uznaniem wśród maturzystów. Natomiast matematyka wprowadza ich w stan niepokoju.

– Mimo iż matematyka to jeden z naszych podstawowych przedmiotów, nie możemy zapomnieć, że to królowa nauk – przyznają się uczniowie.

Niektórzy z nich byli tak zaabsorbowani egzaminem z matematyki, że obecność tego przedmiotu odczuwali nawet we śnie.

– Ostatnio śniły mi się przeróżne figury geometryczne jak trójkąty oraz kwadraty, zupełnie jak w piosence Dawida Podsiadły – śmieje się Patrycja Habrych. – Mam nadzieję, że jestem odpowiednio przygotowana. Nie powiedziałabym, że jestem wybitnym talentem matematycznym, ale czuję się pewna na tym egzaminie.

Natalia Król podkreśla, że nerwy są obecne, jednak są to emocje pozytywne, które mobilizują umysł do pracy.

– Test z matematyki to trochę jak ruletka – albo dobrze trafi się z wynikiem, albo nie – tłumaczy Natalia. – Trzeba to jednak przezwyciężyć. Mieliśmy w szkole mnóstwo powtórek, więc powinno mi pójść dobrze. Mimo wszystko nie chciałabym spotkać na teście stereometrii, geometrii analitycznej lub zadania typu „wykaż że”.

Mariia Kyshyniia z drugiej strony twierdzi, że bardziej obawiała się egzaminu z języka polskiego niż z matematyki.

– Pochodzę z Ukrainy i muszę przyznać, że egzamin z języka polskiego generował u mnie najwięcej stresu i wymagał najwięcej przygotowań. Z kolei w przypadku matematyki wszystko zależy od tego, na jakie zadanie się trafi – mówi Mariia. – Mam nadzieję, że egzamin mi pójdzie. Sama czuję, że jestem dobrze przygotowana. Matematykę powtarzałam głównie samodzielnie, ale mieliśmy też dużo powtórek na lekcjach.