Wizyty u psychologa wciąż są tematem tabu, a jak się okazuje, zupełnie niepotrzebnie. Psycholog może okazać się cenną pomocą i wsparciem, które umożliwi nam rozwój i poprawę jakości życia. Wizyty u psychologa są cenne również w przypadku dzieci. Kiedy warto iść z dzieckiem do specjalisty? Podpowiadamy!

W jakim wieku dziecko może iść do psychologa?

Psycholodzy są w stanie pomóc rodzicom już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Warto wiedzieć, że zawód psychologa to nie tylko rozmawianie z pacjentami, ale również aktywna pomoc w przypadku problemów rozwojowych małych dzieci. Psycholog może wcześnie wykryć i zdiagnozować problemy rozwojowe, a dzięki temu mamy większe szanse na poradzenie sobie z negatywnymi objawami. To także nieoceniona pomoc dla dziecka, które zyska szansę bezpiecznego rozwoju.

Jeśli więc zauważasz u swojego dziecka niepokojące objawy, niewynikające z chorób fizycznych, na przykład nieustanne moczenie się w nocy, płacz, czy agresję, to warto udać się na konsultację. Bo i po co dziecko ma cierpieć? Konsultacja ze specjalistą da rodzicom lepszy wgląd w trudności dziecka, pozwoli je zdiagnozować, zrozumieć i rozwiązać.

Dziecięca psychologia: jakie objawy powinny zwrócić uwagę rodziców?

Psychologia zajmuje się rozwiązywaniem problemów i wsparciem w rozwoju. To oczywiście duży skrót, gdyż ta dziedzina jest niezwykle obszerna. W każdym razie wizyta u psychologa nie jest czymś, czego należy się bać, czy wstydzić. Nikt ze złamaną nogą nie rezygnuje z wizyty u lekarza. Dlaczego więc skazujemy siebie i dzieci na cierpienie w przypadku problemów psychicznych?

Wprawne oko rodzica z pewnością zauważy niecodzienne problemy małego dziecka lub nastolatka. Prawdziwy problem jest wtedy, gdy dziecko zamyka się w sobie i udaje, że wszystko jest w porządku. Nie tylko płacz, złość i bunt dziecka powinien skłaniać do wglądu. Spokojne, nienaturalnie grzeczne i nieśmiałe dzieci także mogą skrywać w sobie ogromne cierpienie. Dlatego warto przede wszystkim dbać o dobry kontakt z dzieckiem, by móc mu w porę pomóc.